KANGALTÜRK- MADIMAK KANGAL ÇİFTLİĞİ
Bizi takip edin

KANGAL YAVRU BAKIM VE BESLENME

Merhabalar sayın KANGAL yavru sahipleri.
Öncelikle beslemeyi düşündüğünüz KANGAL yavrunuz un sizlere güzellikler getirmesini dileriz.
YAVRUMUZU NASIL BESLEYECEĞİZ.
--45 Günlük bir yavru günde ortalama 5 öğün beslenmelidir.
--İyi bir besleme profosyonel kuru (hazır) mamalarla yapılmalıdır. Profosyonel mamalarla yapılacak besleme imkanlar elverdiği sürece devam etmelidir. 14-16 aya kadar devamında yavrunuzun inanılmaz güzel bir kangal olmasında tek etkendir. Çünki profosyonel mamalarda yavrunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayan minareller , fosfor , calsiyum, proteinler, enerji , ve dahada fazlası tam anlamıyle mevcuttur.
--İmkanların elvermediği durumlarda daha ucuz mamalar tercih edilebilir ve ilave besinlerlede desteklenebilir . İlave besinler olarak yoğurt , günde 1 yumurta sarısı, hayvansal gıdalar tercih edilebilir.
--Ev yemekleri ile besleme de yapılabilir , bu durumdada köpeğinizin performans kaybına çok büyük etkisi olan ishale dikkat edilmesi gerekir. Ev yemekleri ile yapılan beslemede ishalden korumak için ,yavrunuzu yağlı ve ishale maruz kalabileceği tum yiyeceklerden uzak tutmanız gerekmektedir. Yıne ev yemeklerinin yanında yumurta yoğurt ve hayvansal gıdalar ile destekleme yapılabilir .
--Sütün yavrunuzu ishal yapabileceğini ,özelliklede ilk aylarda unutmamalısınız .Sütün ishal riskine karşılık yoğurt tercih edebilirsiniz.Böylecede sütten alınması gereken leri yavrunuz almış olur .
--Yavrunuza 15-20 günde bir devit-3 vıtamini (iğne) ağız yoluyla verebilirsiniz
--Yavrunuza Petkal , Canvit gibi vitamin ve calsiyum tabletlerını dozları gereği verebilirsiniz.
--Tercih edeceğiniz mamaların eklem destekli ve kuzu etli olmasına özen gösteriniz.
--yavrunuzun çok yemek yemesi çok büyüyeceği anlamına gelmediği gibi kilosu fazla bir yavru nun bodur kalma ihtimali daha yüksek olucaktır. Çünki kıkırdak yapıdaki ayaklara yapılacak ağırlık baskısı yavrunun yüksek bir köpek olmasını engelleyecektir. Ve işkembesi büyük olan bir köpeğin omurilik şekli yükten dolayı aşağı basacak ve omuriliği aşağı sarkmış bir köpek olacaktır.Az ama Ssıkça beslemek mantıklı ve makuldür.
--Yavrunuzun dışkısını sürekli kontrol altında tutmalı ishal durumlarda derhal vet. hekime başvurmalısınız. Kemik ve eti çiğ vermenizde fayda vardır ancak, parazit uygulamalarını zamanında yapmak şartıyla.
--Tavuk eti pişmiş ve özellikle yazın fazla verildiğinde uyuz ve egzamaya yol açabilir. Tavuk etinide çiğ vermeniz yararlı olacaktır.
Tavuk kemiğinide yavrunuzdan can güvenliği açısından uzak tutmanızda fayda vardır.

Yavrunuzun ceryanda kalmamasına ve yattığı zeminin korunaklı olmasına önemle dikkat ediniz .

Mama değişimleri nde kademeli geçiş yapınız .Çünki mama değişimleri ani olursa mide ve bağırsak rahatsızlıkları söz konusu olucaktır.-- HAYDİ ŞİMDİ KOLAY GELSİN
PROFOSYONEL MAMALAR : EKLEM DESTEKLİ VE KUZU ETLİ OLASINI TERCİH EDİNİZ.


HİLS
PROPLAN
ROYALCANİN
EUKONOUBA
NUTRA


 


Bu Sayfayi Sosyal Aglarda Paylasin


Copyright 2012 © BİNON TASARIM & YAZILIM